Podsumowanie akcji propagującej codzienne czytanie w szkole i w domu.
05.03.2016
"Witam Cię kartek szelestem. Tytułem na pierwszej stronie. Witam!
Bo po to przecież jestem. Żebyś mnie ujął w dłonie i czytał.
Książka! "
W naszej szkolnej bibliotece już od września pojawiły się książki zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”. W związku z tym klasa IId postanowiła zaprosić rodziców, absolwentów i pracowników naszej szkoły do wspólnego czytania wybranych książek.
WIELKIE CZYTANIE w IId – to seanse dwudziestominutowego głośnego czytania. Książki do czytania wybrali sami uczniowie. Były to: „Nela na tropie przygód” i „Detektyw Pozytywka” autorstwa Grzegorza Kasdepke.
Seanse „Wielkiego Czytania” odbywały się od 22 lutego do 29 lutego. Naszymi gośćmi byli: absolwentka naszej szkoły Pani Danuta Skrzypczak, która na co dzień jest pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie, Pani Martyna Łapczyńska, również absolwentka naszej szkoły, Pani bibliotekarka Justyna Nawrocka, nauczyciele uczący w IId - Pani Barbara Gałczyńska i Anna Ratajczak, Pani Karolina Motała, która pracuje w bibliotece szkolnej oraz Dyrekcja naszej szkoły, Pani Dyrektor Aldona Kostro i Pani Wicedyrektor Elżbieta Markiewicz.
Dzieciom czytali również rodzice: Pani Elżbieta Matysiak, Pani Marta Żabińska, Pani Regina Gruchalska i Pan Maciej Gruchalski, Pani Róża Andrzejewska i Pani Agata Sobczak.
Specjalnym gościem „Wielkiego Czytania w IId” był Wiceburmistrz Jarocina, Pan Robert Kaźmierczak, prywatnie wujek naszej uczennicy Marysi Żabińskiej.
Nasze spotkania pod hasłem „Wielkie czytanie w IId” upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie w ciszy i skupieniu słuchali kolejnych przygód Neli i zagadek detektywa Pozytywki. Po przeczytaniu kolejnych rozdziałów, uczestnicy często rozmawiali z dziećmi na temat przeczytanego tekstu i opowiadali im przy tym różne ciekawostki.
Ponadto Pani Regina Gruchalska napisała kilka wierszyków związanych z tym projektem. Najbardziej jednak przypadł uczniom do gustu wiersz pt. „Książki naszych marzeń”. Wiersz ten wygłaszali gościom podczas każdego seansu. Oprócz tego Pani Regina Gruchalska przygotowała też książeczkę pt. „Podróże z Nelą”, w której były dodatkowe zadania. Uczniowie rozwiązali je z wielką ochotą.
Na zakończenie „Wielkiego czytania” dzieci postanowiły zrobić plakaty: dziewczynki plakat z Nelą, i jej ulubieńcami, chłopcy z detektywem Pozytywką i jego zagadkami. Prace wypadły wspaniale. W zajęciach uczestniczyła również Pani Regina Gruchalska.
Wszyscy nasi goście bardzo pięknie czytali, uczniowie ocenili ich na szóstkę. Za każdym razem prosili gości o złożenie autografu na naszej gazetce. Poza tym obdarowali ich podziękowaniami oraz specjalnymi orderami pod tytułem „PRZYJACIEL KSIĄŻKI”.
Naszym gościom bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY!
To była udana akcja! Uczniowie przekonali się, że czytanie książek to przyjemność! Dowiedzieli się, że warto czytać dziecku książki, bo dostarczają emocji, radości, wprowadzają w świat wyobraźni i zdobywają wiedzę o świecie. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole na pewno jest łatwiejsza i przyjemniejsza.
Do Rodziców!
Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie!
W. Kostuj
« inne aktualności